“Закон України про обов’язкове страхування усіх власників авто” набув чинності з 1січня 2005 року, розповів директор рівненської філії страхової компанії „Кредо-Класик”- Сергій ПОЛЗІКОВ. Тобто: кожен власник авто відтепер мусить застрахувати свій транспортний засіб. Сума страховки значно перевищує минулорічну, і становить близько 291 грн. на рік.
Хоча закон України про страхування був ще прийнятий 1 липня 2004 року, і назва його така: „Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” Цей Закон регулює відносини у сфері обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (далі – обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності) і спрямований на забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров’ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України.
Хоча, як наголосив представник обласного управління ДАІ Сергій ФРАНТІСОВ:
— Працівники ДАІ вже будуть пояснювати влас¬никам авто, що пора страхувати свої автомобілі, але адміністративна відповідальність наступить лише з 1 квітня 2005 року. Саме стільки часу лишилось в автолюбителів, щоб не сплачувати штраф і потурбуватися про страховку. Хоча, зазвичай, перед першим квітня спостерігається ажіотаж зі страховками, адже люди тільки починають дізнаватися, що й до чого. Проте, саме в цей період страхування авто коштуватиме значно дешевше , аніж зараз. Крім того, страхувальник має обмінятися інформацією з потерпілим, а саме про: місце проживання, назву та місцезнаходження страховика, також надати відомості про свій страховий поліс, вжити всіх можливих заходів з метою запобігання чи зменшення шкоди; зберегти транспортний засіб чи пошкоджене майно у такому стані, в якому воно знаходилось після ДТП, до тих пір, поки їх не огляне призначений страховиком експерт.
На засіданні прес-клубу виступив також заступник начальника служби ліцензування та сертифікації послуг автотранспорту Євген БОЯР, який розповів, що пенсіонери та інваліди ІІ групи, які особисто експлуатують транспортний засіб з об’ємом двигуна до 1600 см куб., мають право, за умови страхування не більше одного транспортного засобу, на зменшення базового страхового платежу на 50 відсотків. У разі скоєння дорожньо-транспортної пригоди її учасники зобов‘язані: терміново повідомити про ДТП відповідні органи МВС України; вжити заходів для невідкладного повідомлення страховика.
У більшості розвинутих країн світу законодавчі акти про обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників автотранспортних засобів ґрунтуються на конституційних правах громадян і спрямовані на законодавчий захист життя та майнових прав від протиправних або інших дій третіх осіб. Соціальна важливість даного виду страхування підтверджується тим, що на автошляхах світу щорічно гине більше як 100 тисяч чоловік, при цьому на кожного загиблого припадає від 4 до 10 чоловік, що постраждали з різними ступенями травматизму.
За даними транспортної статистики, автотранспорт — найбільш аварійний засіб пересування, в 100 раз більш небезпечний, ніж авіаційний та залізничний, але він є зручним та доступним.
Аліна ФЕДОРОВИЧ,
Рівне.