Рівне:

Створення та просування сайтів

ЗБЕРЕЖЕНІ МИТІ СТАРОВИНИ

Цікаво 27-лют, 2012, 14:249 prov 1 383
Археологія - наука, яка знайомить з життям людей, що мешкали в минулому. Робота археологів ділиться на дві складові частини. Перша - це проведення розкопок на місці стародавніх поселень. Друга стадія - ретельне вивчення знайдених предметів і складання їх докладного опису, необхідного для того, щоб інформація стала доступною кожному, хто цікавиться минувшиною. Саме таку інформацію оприлюднили археологи ДП «Волинські старожитності» у Волинському краєзнавчому музеї, де відкрилася унікальна виставка «Втрачена хронологія: археологічні дослідження 2011 року».
ЗБЕРЕЖЕНІ МИТІ СТАРОВИНИ

Директор підприємства «Волинські старожитності» Олексій Златогорський пояснив назву виставки тим, що у науковців під час розкопок, а також опрацювання знайдених матеріалів інколи виникали певні складності у їх інтерпретації, так як кожна пам’ятка мала багатошаровий характер – «складалася» з трьох або навіть і більше історичних періодів. Об’єкти ранніх періодів не лише перекривали пізніші, а й часто знищували їх. Саме тому в археологів інколи виникало певне відчуття «втраченої хронології» в одному розкопі чи навіть в одному археологічному об’єкті. Проте незважаючи на певні труднощі, все ж удалося провести чітку наукову інтерпретацію знахідок, які й знайшли своє відображення у даній музейній експозиції. Саме вона стала цілісним образом археологічних досліджень, що проводилися науковцями ДП «Волинські старожитності» у різних куточках історичної Волині: Луцьку, Володимирі-Волинському, Шацьку, Любомлі, Світязі, Жидичині, Богушівці, Крупі, Підгайцях, Шеплі, Зимному, Колодниці Волинської області та у Пересопниці Рівненської області. В експозиції представлені унікальні знахідки волинських археологів: торговельний медальйон з Крупи, давньоруські вироби з Шацька, медальйони польських поліцаїв з поховання у Володимирі-Волинському та інші. Цікавим експонатом також є одна з фотографій, яка була виявлена у одному з таких поховань. Зберегти її не вдалося, так як за декілька секунд після її знайдення вона перетворилась на порох, але завдяки оперативності дослідників їй вдалося «отримати» друге життя і копію фотознімку, який археологи бачили всього декілька секунд зараз також можуть бачити і всі відвідувачі, так як ця світлина експонується на стендах поряд з іншими предметами, що становлять певний науковий інтерес. Усього на виставці представлено більше 120 артефактів, кожен з яких є певним містком у минувшину Волинського краю.
Досить цікавим та оригінальним у експозиції є реконструкція житла давніх слов’ян із розкопок у Богушівці. Незважаючи на те, що воно було зруйноване спорудою пізнішого періоду (те про що розповідав О. Златогорський) дослідники змогли відновити його, скориставшись наявною у науковому світі інформацією про такі тогочасні споруди. Її складовою частиною стала піч-мазанка, оживити яку науковцям з Луцька допоміг науковий співробітник Рівненського обласного краєзнавчого музею Олексій Войтюк.
Участь у відкритті взяли широке коло археологів, істориків, краєзнавців, а також студенти, журналісти, мешканці Луцька. Своїми враженнями з присутніми також поділилися заступник начальника управління культури і туризму Волинської ОДА Валерій Дмитрук, директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк, проректор Волинського Національного університету імені Лесі Українки, доктор історичних наук Світлана Гаврилюк, директор Рівненського краєзнавчого музею Олександр Булига.
Після відкриття виставки у стінах музею також відбулася презентації третього випуску збірника «Волино-Подільські археологічні студії», який присвячений пам’яті українського археолога Ю.М. Малєєва. На його сторінках представленні матеріали археологічних польових досліджень та колекцій на території історичних Волині та Поділля. Тут опубліковані статті археологів та музейних працівників. У презентації збірника взяли участь, так як і у відкритті виставки, співробітники ДП «Рівненська старовина», Історико-краєзнавчого музею у Винниках (Львівщина), студенти історичного факультету Волинського Національного університету імені Лесі Українки.
Свої спогади про відомого українського археолога Юрія Малєева виголосили його колеги, сучасні українські археологи Віталій Конопля (Львів), Богдан Прищепа (Рівне), Сергій Панишко (Луцьк). На завершення презентації Ігор Тимець — директор Історико-краєзнавчого музею у Винниках високо оцінив виставку «Втрачена хронологія: археологічні дослідження 2011 року» та збірник «Волино-Подільські археологічні студії», висловив сподівання про подальшу співпрацю та обмін досвідом археологів та краєзнавців волино-подільського та інших регіонів країни.

Віктор Булига,
"Прес-центр ДП "Рівненська старовина".
Схожі новини
Сайт безкоштовних оголошень Сайт безкоштовних оголошень Пакети з логотипом

Соц. мережі
Вгору