Рівне:

Створення та просування сайтів

Задубіли руки-ноги? Є причина для тривоги!

Здоровя 03-лют, 2005, 14:529 prov 1 710
Нарешті зима показала свій характер. Замела снігом вулиці, дороги, припекла морозами. А низька температура та ще з вітром – тут уже необачних підстерігає й обмороження.
Як сказав завідуючий дитячим опіковим від¬ділен¬ням восьмої клінічної лікарні м. Львова Степан Савчин, під опікою якого перебувають також дорослі обморожені пацієн¬ти, у ці дні чимало людей відморозили пальці рук і ніг, носи і вуха.
На щастя, дітей з обмороженням у відділенні немає. Здебільшого тут важкі пацієнти, яким вже довелося ампутувати обморожені кінцівки. За нинішній сезон вже є десяток таких нещасних. Це переважно люди соціально не забезпечені, бомжі, алкоголіки. Один психічно хворий чоловік пішов з дому і ходив босим на морозі, іншого з якихось причин дружки не пускали у квартиру. У результаті – глибоке обмороження, ампутація. А ще один відморозив пальці кисті, працюючи на відкритому повітрі. Це, звичайно, крайні випадки. Але й у нашому повсякденному житті, коли доводиться довго чекати засоби транспорту або перебувати на морозі без належного одягу та взуття, можна постраждати від низької температури. Як радить С. Савчин, особливо треба стежити, щоб у холодну погоду було сухе взуття.
Замерзлі пальці, щоки, кінчик носа, ступні (саме вони страждають насамперед) стали алебастрово-блідими і начебто “не своїми” – ви перестали їх відчувати?
Не залишайте без уваги ці симптоми – йдеться про відмороження. Помітивши, що з вами щось негаразд, оточуючі зазвичай починають давати такі поради: “А ви щоки снігом натріть! До хати доберетеся, руки – на батарею або в гарячу ванну”. Та спеціалісти застерігають: цього робити не можна! Розтирання снігом посилює холодову травму, а різке зігрівання через контраст температур діє як опік і може спричинити омертвіння тканин.
За словами В. Савчина, найкраще при обмороженні – сухе тепло. Зігрійте “задубілі” від холоду ділянки шкіри, приклавши до них суху рукавичку, хустку або шарф. Якщо змерзли ніс і щоки, підніміть до лиця хутряний комір. Прийшовши додому, роздягніться, але не поспішайте знімати з відморожених рук-ніг рукавиці і шкарпетки. Вовняний “футляр” пом’якшить перехід від холоду до тепла кінцівок, що постраждали, під ним вони відігріватимуться, і потроху відновлюватиметься “перекритий” холоднечею кровообіг.
Випийте декілька горнят гарячого свіжозавареного чаю з медом, малиною або липовим цвітом і столовою ложкою спиртового бальзаму, настояного на цілющих травах, або коньяку. Це допоможе розширити судини і відновити чутливість у переохолоджених тканинах. Коли по них “поповзуть мурашки”, з’явиться тепло і поколювання, протріть відморожену ділянку горілкою і прикрийте до ранку хустиною з тонкої вовни.
З’явився біль у місцях, що постраждали від морозу? На шкірі, як при опіку, з’явилися пухирі, вона посиніла, набрякла? Це означає, що тканини промерзли глибоко, аж до кісток, і дуже постраждали. Зволікати не можна, треба обов’язково звернутися за медичною допомогою.
“ВЗ”
За матеріалами інтернетвидань підготувала Валентина ГАВРИЛЮК.


Варто прочитати
Схожі новини
Сайт безкоштовних оголошень Сайт безкоштовних оголошень Пакети з логотипом

Соц. мережі
Вгору