Рівне:

Створення та просування сайтів

В Луцьку постане Музей Хрестовоздвиженського братства

Волинська область 11-лис, 2009, 09:069 Lobanovskiy 879
В Луцьку міську раду надійшло звернення Волинського крайового братства святого апостола Андрія Первозванного (Луцького Хрестовоздвиженського братства). Представники цієї громадської організації закликають усіх свідомих лучан долучитися до збору коштів задля створення у старовинному братському будинку на вулиці Йова Кондзелевича, 5 музею історії Братства.
Про це повідомляє Луцька Міська Рада

Нижче подаємо текст звернення, ухваленого на загальних зборах Братства.

"Вшануймо захисників православ'я

Позаторік ми відзначили 390-літній ювілей Луцького Хрестовоздвиженського братства, яке в 1990 році відродилось у теперішній назві. Нинішнє Братство є правонаступником і продовжувачем справ свого попередника.

Майже чотири віки – немало навіть для історії. За той час Братство немало зробило для духовного, культурного розвою Волині, переживало розквіт і занепад, але знов і знов відроджувалось. Згадаймо лише суворі реалії пори, украй важкої для українського православ'я, мови, культури, традицій, власне, й існування титульної нації. Братство й стало єдиною легальною формою боротьби проти духовного й національного поневолення, за збереження і зміцнення православ'я. Чого варт один героїчний подвиг братчика, поета і громадянина Данила Братковського, який прийняв мученицьку смерть від ката за нашу віру і незалежність України!

Членами Братства були українська шляхта, простолюдини. Ті, хто не зрадив віри, передові освічені люди. В різний час це – майбутній гетьман Іван Виговський, відомий світові іконописець Йов Кондзелевич, Лаврентій Древинський, фундатор лікар грек дон Музеллі, Галшка Гулевичівна, Данило Братковський, Модест Левицький, Іван Власовський, митрополити Петро Могила, Іларіон, мати І.Мазепи, батько Л.Українки, державні, громадські, релігійні діячі, військові, юристи. Займалось Братство будівництвом храмів, благодійницькою, просвітницькою, краєзнавчою діяльністю. Діяла Братська школа, монастир, друкарня, притулок для бідних, бібліотека, музей. За кошти Братства споруджена братська церква Чесного Хреста з криптом (підземний некрополь для поховань братчиків за їхніми заповітами), що в зміненому вигляді збереглось дотепер.

Історія Братства – це, власне, не лише його, а й історія Луцька, Волині, навіть більше. Вона багата й цікава. її треба зафіксувати, вивчити, зберегти, що й робить нинішнє Братство. На жаль, з цими проблемами воно залишилось наодинці. При відсутності власних джерел фінансування за останніх дванадцять років для розвитку Братства ми не одержали ні копійки державних коштів.

Однак, попри все, зроблено немало. Лише в цьому році закінчується ремонт приміщення, де буде розміщено музей історії Братства (вул. Кондзелевича, 5). Його треба наповнити експонатами. Невідкладним є впорядкування захоронень перших братчиків в підземеллі церкви, яким понад 300 років. Майже два віки після пожежі і обвалу склепінь храму, пограбувань, глуму їхні останки до минулого року лежали там у безладі, вперемішку з землею і сміттям. Торік звідти вручну було вийнято десятки тонн непотрібу, крипт очищено, останки складено. Це перший етап впорядкування.

Значно складнішим є другий. Слід належно, по-християнськи, там же скласти прах у труни (на зразок лаврських), перепоховати, зробити вхід у підземелля знадвору, унеможливити підтоплення ґрунтовими водами тощо. Це й буде братський некрополь, як продовження музею історії Братства, церкви. Все те вимагає значних коштів, які, як сподіваємось, надійдуть від небайдужих до нашої історії і віри людей. На їх збір голова Братства одержав благословення архієпископа Волинського і Луцького високопреосвященнійшого Михаїла.

Андрій БОНДАРЧУК,
голова Волинського крайового братства св. ап. Андрія Первозваного (Луцьке Хрестовоздвиженське)

Отець Василь КЛОЧАК,
настоятель братського Хрестовоздвиженського храму, член Братства

В матеріалі, схваленому зборами братчиків, викладена суть проблеми. Братство, не маючи фінансових можливостей належно вшанувати наших далеких попередників, захисників православ'я, які в нелегких умовах відстоювали і відстояли нашу віру, звертається до людей, не байдужих до історії України і православ'я з проханням підтримки богоугодної справи – створення братського некрополя і музею Братства, належного перезахоронення праху перших братчиків. Після відкриття музею і некрополя це буде єдиний Братський Хрестовоздвиженський музейний комплекс.

Банківські реквізити Братства: Волинське крайове братство св.ап. Андрія Первозваного Р/р 2600407028465(980) у ЛОФ АКБ Укрсоцбанку МФО 325019 код ЄДРОПУ 21733563. Кошти можна надсилати і поштовим переказом на адресу Братства: 43016 м. Луцьк, вул. Кондзелевича, 5, голові Братства, вносити готівкою. Контактні телефони: 4-41-53, 80681396987".
Схожі новини
Сайт безкоштовних оголошень Сайт безкоштовних оголошень Пакети з логотипом

Соц. мережі
Вгору