Рівне:

Створення та просування сайтів

Ровенський на землі млинівській

Актуально 29-жов, 2009, 10:339 prov 1 298
Ровенський на землі млинівській


Нещодавно, а саме 8 жовтня, минуло 100 років від дня народження Героя Радянського Союзу Івана Іванова, який першим в історії Великої Вітчизняної війни, піднявшись на літаку із аеродрому поблизу Млинова, здійснив повітряний таран. Принаймні, вважалося, що Іван Іванов протаранив гітлерівського бомбардувальника уже на 25-ій хвилині війни…
Із нагоди 100-річчя з дня народження радянського льотчика-героя на Рівненщину прибув краєзнавець із Підмосков’я – батьківщини Івана Іванова, кандидат технічних наук пан Георгій Ровенський (на фото ліворуч) – автор 40 книг. Звісно, пан Георгій побував у краєзнавчому музеї в Дубно, у селі Загірці Дубенського району, у небі над яким розгорнулася повітряна драма. Та чи не найдужче пана Георгія манило селище над Іквою, а саме те місце, де напередодні війни, та й після неї, знаходився військовий аеродром, з якого вилетів у безсмертя його земляк. Супроводжувала російського краєзнавця учителька ЗОШ №3 м.Дубно Наталія Якимчук.
У Млинові гості відвідали краєзнавчий музей, де наукові співробітники виклали їм сторінки героїчного літопису радянського льотчика і його побратимів. Згодом Георгій Ровенський і пані Наталія вивчали чи не кожний клаптик земельної ділянки на місці колишнього військового аеродрому, звіряли побачене із німецькими картами воєнних літ.
Плідною виявилася зустріч із краєзнавцем у редакції районної газети ”Гомін” (на фото). Гість із Підмосков’я, який уже видав кілька книг про долю Івана Іванова і одну з яких передав у краєзнавчий музей, оприлюднив цікаві міркування, викликані багатолітніми дослідженнями ”івановської” тематики у радянських та німецьких джерелах.
По-перше, згідно з його висновками, поблизу Млинова і Дубно у перший день війни відбувся один із найбільших повітряних боїв початкового періоду чотирирічного лихоліття – тут ”постраждали” 12 ”Хейнкелів-111”: вісім із них були повністю виведені із ладу, а 4 – частково. Авіабаза млинівського аеродрому не дорахувалася десяти винищувачів ”И-16”: чотири із них було знищено у повітрі, 6 – на аеродромі. Причому, у перший день війни Млинів бомбардували тричі, і щоразу з часовим інтервалом у 2 години.
Цікава ще одна деталь російського краєзнавця, яка, без сумніву, претендує на історичність. Річ у тім, що здавна вважалося, що Іванов здійснив таран о 4 годині 25 хвилин. Як стверджує пан Георгій, спираючись на документи німецької авіадивізії, ця подія сталася пізніше на 25 хвилин – о 4 год. 50 хв. Однак і таке 25-хвилинне зміщення не вплинуло на те, що радянський льотчик Іванов перший у Великій Вітчизняній війні здійснив повітряний таран. До речі, за словами гостя із Підмосков’я, другим в історії війни таранив гітлерівського повітряного візаві льотчик Кокоров о 6-ій годині. Причому, пілот залишився живим й успішно приземлився. Третій таран відбувся о 7.00 годині 22 червня 1941 року…
Що стосується Івана Іванова, то після повітряного тарану командування німецької авіадивізії віддало наказ: дізнатися, хто збив ”Хейнкеля-111” і яка доля його екіпажу. Як стверджують деякі дослідження, після тарану весь екіпаж німецького бомбардувальника загинув. Натомість Георгій Ровенський стверджує, що у німецького екіпажу загинув лише борт-стрілок, а решта його членів зникла безвісти. Втім, в умовах війни визначення ”загинув” і ”зник безвісти” часто можна вважати тотожними…
До речі, у селі Загірці Дубенського району побував і генеральний консул Російської Федерації у Львові Євгеній Гузєєв. А ось Георгій Ровенський у рідне Підмосков’я повіз землю із місця загибелі земляка Івана Іванова. Сподіваємося, що невдовзі літературний світ здивує ще одна його книга із доповненнями та уточненнями, які пан Ровенський зробив на землі млинівській…
Віталій ТАРАСЮК,
Млинів.
Схожі новини
Сайт безкоштовних оголошень Сайт безкоштовних оголошень Пакети з логотипом

Соц. мережі
Вгору