Рівне:

Створення та просування сайтів

Ніхто не захистить

Таке життя 05-лип, 2007, 20:249 prov 1 110
На перехрестях
Давно це було, коли Ярина виходила заміж, аж десь у післявоєнні роки. Виходила старою дівкою, як казали тоді у селі, бо воєнне нещадне лихоліття викосило чоловіків, то де ж їх було набрати для всіх вдів та дівчат перестиглих. Хоча й обличчям гожою була, стан доладний і ноженята кругленькі, немов виточені, а чоловіче плем’я, як заворожене, обминало її.

А тому, певно, й судилося вийти за чоловіка-вдівця, місцевого лісника, на трьох його дітей, вважайте сиріток. Добра чи зла життєва дорога випала нарешті. Тоді думала, що добра, бо іншої Бог не давав.

Зареєстрували шлюб у сільраді, а у неї вдома із рідними із обох сторін випили бутель самогону й пішли з Демидом у ліс, де стояла його оселя. А на порозі нового дому її зустріли двоє непосидючих хлопчаків і їхня сестричка із сумними очима. Три голівки, які мовчанням своїм просили тепла і щирості її рук. Та й четверта, її судженого, Демида, чекала ніжності і вірності. Чоловіки теж, виявляється, свої слабкості мають. І оте жіноче усвідомлення — я потрібна їм — вселяло віру, що якось воно налагодиться, буде не гірше, ніж у людей.

Незабаром і своє рідне та кровне щастя прийшло: залопотіли на подвір’ї лісника ніжки ще трьох синів: Івана, Василя і Петра, яких народила Ярина. Та чомусь найбільше її душа до найменшенького лежала — Петрика.

Та не дуже довго Ярина розкошувала у сімейному щасті. Згодом помер Демид — ненаситний туберкульоз зжер чоловіка за рік. Потім не повернувся з армії найстарший син чоловіка Тарас. Замість парубка прийшла із далекого Казахстану цидулка із вбивчими словами: «Погіб при ісполнєнії». Ніхто із рідних не знає й досі, де й могила його...

Тому світ для Ярини обмежився звуженим колом і проліг стандартним маршрутом: сім’я — діти — ферма, де кріпачила телятницею. Ледве дотягла до пенсії. Руки та ноги від колгоспної непосильної фізичної праці і постійних протягів, сирості бетонної споруди зовсім покрутило-покорочило.

Колгоспна пенсія була невелика. Але мало чи багато, а якось обходилась — добре виручало домашнє господарство. І якраз у той період і Петрові, найменшенькому, допомагала надійно ставати на ноги, інститут закінчив. Діти покійного чоловіка і старші, їхні спільні, тоді уже самостійно жили, окремо. Тому відверто сподівалася доживати віку при Петрові, як і належить, згідно зі звичаєм.

Згодом Петро одружився, раділа двом онукам, його доньці і сину. Жили разом у старій хаті, а коли син заходився через дорогу споруджувати нову оселю, зі шкіри лізла, аби допомогти йому. Продала корівку-годувальницю разом із бичком-річняком. Звісно ж — мати.

А синова сім’я переселилася у нову хату і немов усі забули про дев’яносторічну матір і бабусю. Лежить немічна і хвора сама в кімнаті і плаче. Сусідці, також немолодій, завжди пропонує із пенсії десять гривень за те, що інколи обід зготує та постіль випере і перестелить. Але та відмовляється брати — вважає за гріх. Увага ж Петра і невістки обмежується візитами внука Юри. А інші діти, яких власними руками вигойдала, викохала, а також і внуки, ніяк не можуть згадати про існування старої Ярини. Із такого становища уже односельці жахаються. Якось дорікнули Петру, а він байдуже прорік: «Вона хоче у своїй хаті вмерти...»

А чи не краще і розумніше в свою оселю стареньку взяти?! Прийшло горе, під нього руки не підкладеш, а полегшити страждання старої жінки можна і навіть необхідно. Та й самому перед власним життям совісно. Буде спокійніше, коли скажеш колись: зробив, що зміг. Для матері ж!

Невістка Ольга, немов виправдовується перед сусідами: «А чому це тільки ми за всіх повинні віддячувати і віддуватися? А де всі інші? У мене ж двоє дітей і за чоловіком дивись та й дивись — пити став останнім часом, скотина. А свекрусі, чим можу, допомагаю. Ось днями ряднини перепрала. Юрко ходить...»

Тут можна невтішно відповісти; «Не близько лежало — не дуже й боліло». Прикро, що їй, жінці, матері, не болить свекрушина біда і самотність, якій на схилі літ хочеться почути тепле, лагідне слово, хоч крихку співчуття і турботи відчути.

Втім, а яким зросте Юрко, свідок жорстокості і бездушності батьків? Може, через роки стане їх невблаганним суддею, а чи, що ще страшніше, відплатить батькові з матір’ю тією ж монетою.

Не мучить Петра сумління, як і інших синів і дочок Ярини. Мовчать! Хоч добре знають, що самотньо помирає у старій хаті їхня мати, а через дорогу у сина і світло, і тепло, і достаток, і щире слово...

... Із добрими намірам і щирими надіями починала своє життя молода Ярина. Наскільки змогла, добротою і теплом наповнювала його. А тепер сама зустрічає вечори і сумні, самотні дні. Призахідне сонце кинуло промінь на сіру стіну. І раптом Ярину пронизала страшна, немов смерть, чорна думка, що в цьому байдужому світі її ніхто не захистить, не пошкодує, і взагалі вона нікому не потрібна.

Ростислав ВАРЖЕЛЬ,

Рівне.
Схожі новини
Сайт безкоштовних оголошень Сайт безкоштовних оголошень Пакети з логотипом

Соц. мережі
Вгору