Рівне:

Створення та просування сайтів

Соколики виконують заповіт Уласа Самчука

Суспільство 08-бер, 2007, 16:279 prov 1 470
НА ОТЧІЙ ЗЕМЛІ

Дермань. Ним він стільки болів, про нього та його мешканців він стільки розповідав! Про нього він згадував усі роки, прожиті на чужині. Його з такою синівською любов’ю описував у хроніках, повістях, романах… Тут 102 роки тому цієї передвесняної пори він народився в селянській працелюбній родині. Звідси пішов у велике життя…

Сюди на іменини Уласа Самчука знову прибули у древній Дермань гості звідусюд. Місцева гімназія, котра віднині йменуватиметься науково—виробничим об’єднанням, радо зустріла в своїх стінах письменників краю на чолі з головою обласної організації Національної спілки письменників України Лідією Рибенко, освітян, просвітян, студентську та шкільну молодь, тутешніх мешканців і їхніх земляків із сусідніх сіл та Здолбунова, представників влади. Вони зібралися, аби вклонитися світлій пам’яті великого українського творця художнього слова, творця правди і віри в Україну. Лягли квіти до меморіальної дошки, що прикрашає стіни гімназії. А потім відбувся мистецький вечір. Щире слово про видатну постать минулого й сучасного світу виголосили Лідія Рибенко, поет Микола Береза, родич Уласа Самчука Леонтій Самчук та інші. Звучали пісні у виконанні художнього колективу Інституту мистецтв РДГУ під орудою заслуженого артиста України, вихідця з Дерманя Ярослава Кульчинського, бандуристок сестер Євтушок. Уривки з творів Уласа Самчука читав заслужений артист України, доцент кафедри режисури РДГУ Олексій Заворотній

МУЗЕЙНІ РОДИНИ

Про літературний музей Уласа Самчука у Рівному патріотичні сили краю мріяли давно. У Дермані Здолбунівського району Рівненщини та в Тилявці на Тернопіллі такі куточки світлої пам’яті про Українця з великої літери вже існують, завдяки добрим людям. У Рівному, яке так любив Улас Самчук і куди все життя мріяв повернутися, досі ми мали лише величний пам’ятник на Театральній площі та окремі експозиції в обласному краєзнавчому музеї. Й ось у день іменин Уласа Самчука у приміщенні Будинку вчених, що на вулиці Симона Петлюри, літературний музей його імені урочисто та гостинно відчинив свої двері перед шанувальниками всепланетарного таланту. Стрічку входин у світлий світ спогадів та одкровень перерізали радник Президента України, академік, наш земляк Микола Жулинський, голова облради Олександр Данильчук і заступник голови облдержадміністрації Олег Торкунов. Відбулося освячення музейної кімнати, в якій завдяки меценатам, владі, письменницькій організації краю, а особливо розпорядникам спадщини Уласа Самчука подружжю Оксані та Ярославу Соколикам з Канади зібрано унікальні експонати—свідки життєпису великого письменника та українця: особисті речі, книги, світлини… Окрасою літературного музею став портрет Уласа Самчука, написаний відомим рівненським художником Миколою Ліхановим. Учасники урочистої події висловили бажання бачити музей розширеним. Адже однієї кімнати для еспонатів, що зібралися, замало. Лише подружжя Соколиків привезло з Канади й передало музею в переддень його відкриття понад 300 рідкісних світлин, що розповідають про життєві і творчі дороги Уласа Самчука.

ДО ПАМ’ЯТНИКА —– ЯК ДО СПОВІДІ

Пам’ятник Уласові Самчуку в Рівному зустрічає мешканців міста та його гостей уже кілька років. Одні цю скульпторську роботу схвалюють, інші критикують. Та попри все, він стоїть як символ письменницької віри в незалежну Україну. Сюди приносять квіти, біля нього роблять світлини на згадку і просто приходять подумати про наше непросте минуле і не менш складне сьогодення…

У день народження Уласа Самчука тут теж було багатолюдно. Перед відкриттям літературного музею до підніжжя пам’ятника лягли квіти від влади. А після урочистої події в стінах Будинку вчених рівняни та гості міста прийшли знову сюди з тривожними і щирими помислами про краще майбутнє Батьківщини Уласа Самчука. У виступах письменників Лідії Рибенко, Миколи Пшеничного, Євгена Шморгуна та інших учасників урочистостей, які також принесли сюди живі квіти шани, звучали заклики до єднання українців задля побудови справді незалежної Української держави, про яку мріяв і на рідній землі, і далеко за її межами Улас Самчук.

.

Юрій БЕРЕЗА

Здолбунів
Схожі новини
Сайт безкоштовних оголошень Сайт безкоштовних оголошень Пакети з логотипом

Соц. мережі
Вгору