Рівне:

Створення та просування сайтів

Чи у безпечних умовах ви працюєте?

Здоровя 10-лют, 2005, 15:099 prov 3 689
СТАЛЕВАР І КУХАР –

“ГАРЯЧІ” ПРОФЕСІЇ

Гігієнічна оцінка умов праці – атестація робочих місць – питання, якому повинні приділяти пильну увагу відділи праці та зарплати й інженери з техніки безпеки на виробництвах.

– Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 1 серпня 1992 р. “Про проведення атестації робочих місць за умовами праці”, – говорить Ольга КУШНІР, начальник санітарно-гігієнічної лабораторії для проведення санітарно-гігієнічних досліджень виробничого процесу та гігієнічної оцінки, – на вимогу адміністрації підприємства або самих працюючих один раз на п’ять років повинна проводитись атестація робочих місць за умовами праці.

Результати атестації використовуються при встановленні на пільгових умовах пенсій за віком, пільг та компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обгрунтуванні пропозицій змін і доповнень до списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на пільгове пенсійне забезпечнення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та здоров’я працюючих.

До речі, крім складених протоколів та висновків щодо шкідливості умов праці, надаємо керівникам методичну допомогу з питань оформлення повного пакета документів атестації: від початку і першого наказу, від всіх переліків і до кінця.

Якщо керівництво зацікавлене у створенні для своїх працівників найкращих умов, не виникає ніяких проблем.

– Дуже часто люди не знають своїх прав і не знають, що ті умови праці, в яких вони знаходяться, є шкідливими.

– Так, є такі професії, що не входять до списків № 1 та 2, проте дають право на пільги та компенсації.

Кухня, в якій кухар упродовж 8 робочих годин на день знаходиться біля плити – це той самий гарячий цех. Працівниця пральні, яка пере спецодяг і весь час має справу з порошками – а це своєрідний пил, хімічні сполуки у повітрі, – має право на пільгі: її професія входить до списку шкідливих виробництв. Право на пільги мають і ті, хто працює на копіювальних машинах.

Якщо людина працює за комп’ютером – їй належать чотири додаткові дні до відпустки за особливий характер праці.

І, зазначте: якщо вже визнано, що працівник має додаткові дні до відпустки, йому неодмінно нараховується від 4 до 8-12% надбавки до зарплати. Якщо у виробництві присутні хімічні фактори – робітники отримують молоко або сік.

Керівник, який дорожить своїми людьми, обов’язково подбає, щоб атестація робочих місць відбулась вчасно і люди отримали належні пільги.

– Наскільки складними є методики досліджень і за якими параметрами оцінює умови праці ваша лабораторія? Скільки часу відбирають вимірювання, аналізи?

– Ми виконуємо заміри мікроклімату, шуму, вібрації, освітленості, хімічний аналіз шкідливих інгредієнтів у повітрі робочої зони, вимірювання інфрачервоного випромінювання та інші.

Відбір проб проводиться впродовж дня, аналіз триває 2-3 дня. Сьогодні ми взяли на озброєння нові методики, досліджуємо кілька додаткових параметрів, наприклад, робимо вуглеводні заміри, заміри хлору, свинцю. Згідно з вимогами нової гігієнічної класифікації, визначаємо за допомогою шарового термометра температури в різних шарах об’єкту.

Отримали нові прилади, за допомогою яких визначаємо швидкість руху, температуру і вологість повтря; придбали сучасний аспіратор для забору повітря – попередній живився від мережі, а новий працює на батареях. Це дозволяє робити заміри у будь-якому приміщенні, у важкодоступних місцях.

До параметрів, за якими визначається шкідливість умов праці, внесли те, чого не визначають інші експертні установи: важкість та напруженість праці.

Чим більше параметрів, за якими проводиться оцінка умов праці, чим точніші вимірювання, тим об’єктивнішою стає атестація робочого місця.

– Як розумію, атестація робочих місць виконує дві функції – виявляє шкідливі умови праці і визначає коло заходів, щоб пом’якшити ці умови.

– Так, звичайно. Якщо неможливо вплинути на технологічні процеси, звертаємо увагу керівників на індивідуальні засоби захисту – навушники від підвищеного шуму, “пелюсткові” респіратори від пилу, відповідний спецодяг тощо.

Людей треба берегти і робити все можливе, щоб робота не відбирала у них здоров’я, не скорочувала тривалість життя.

ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА:

ГРА ЗА ПРАВИЛАМИ

Не менш важливою ділянкою у справі охорони праці є сфера діяльності електротехнічної лабораторії РЕТЦ .

– Оскільки нам доводиться займатися ще й розслідуванням смертельних і нещасних випадків, з гіркого досвіду знаю: щоб запобігти електротравматизму, кожен працівник підприємства повинен знати правила електробезпеки, а обладнання, згідно з правилами, повинно проходити періодичну перевірку, – переконаний Анатолій КОЛОМІЄЦЬ, начальник лабораторії.

– Правила електробезпеки регламентують: всі випробування і відповідальність за випробування несе адміністрація підприємства. Буквально на початку цих нормативних документів записано: забезпечити проведення протиаварійних, приймально-здавальних, та профілактичних випробувань електроустановок згідно з вимогами та правилами.

З метою попередження нещасних випадків, повинна проводитись певна робота: від навчання персоналу, до перевірки, наладки та ремонту електроприладів, приладів і пристроїв електробезпеки.

Силами електротехнічної лабораторії проводимо загальні випробування, які є обов’язковими для кожного підприємства: вимір опору розтікання заземлюючого пристрою, вимірювання металевого зв’язку електрообладнання, повного опору петлі “фаза-нуль” та опору ізоляції електрообладнання.

Виконуємо і складніші виміри, ті, яких вимагає безпека експлуатації електрообладнання. Це високовольтні випробування, перевірка і налагодження релейних захистів.

Займаємося діагностикою вантажопідіймальних кранів, зокрема перевіркою і налагодженням обмежувачів перевантаження. В цьому році будемо розширювати цю галузь: виникла необхідність випробовувати захисні засоби. Працюємо над тим, щоби проводити випробовування трансформаторного масла.

На жаль, багато лабораторій, яким дали дозвіл на перевірки на місцях, працюють не завджи якісно. Тому наші спеціалісти змушені взяти це питання під свій контроль. Причина неякісної експлуатація електроустановок і нагляду за ними – відсутність кваліфікованого персоналу. Сьогодні стали неабияким дефіцитом такі професії як електромонтер, інженер-електрик.

– Технічний прогрес не стоїть на місці. Наскільки він торкнувся вашої лабораторії?

– Іде повна заміна контрольно-вимірювальної апаратури. Та апаратура, якою ми володіли до останнього часу, і те, що ми сьогодні бачимо – це величезна різниця. Раніше був такий прилад Щ41-60 для виміру повного опору петлі “фаза-нуль” – досить небезпечний агрегат для того, хто ним вимірює. Іноді доводилося тікати від нього, аби не підсмажитися. Сучасні прилади безпечні, акуратні, зручні, наприклад, ЄР-180 – справжня красуня. Можна поміряти розетку і перевірити цілу комп’ютерну мережу. До речі, здавалося, які можуть бути проблеми зі звичайною розеткою? Та коли ми перевіряли електрогосподарство у податковій адміністрації м. Дубно, зіткнулися з такою проблемою: з 96 розеток тільки 14 правильно включені. В Сарненській ДПА були неправильно включені всі розетки. Хто відповідатиме, коли вони почнуть горіти і “полетять” комп’ютери та бази даних платників податку?

ДІАГНОЗ:

ДО СТРОЙОВОЇ ПРИДАТНИЙ

Вчасно і об’єктивно діагностувати технічний стан обладнання – це означає уникнути більшості аварій на виробництві.

– В недалекі часи необхідний технічний контроль проводився руйнуючими методами із повною зупинкою техніки: вирізували частини з обладнання і метал піддавали механічним випробуванням на розтяг та згін, – розповідає Едуард МІРОШНИЧЕНКО, начальник лабораторії технічної діагностики і неруйнівного контролю (ТД і НК). – За останнє двадцятиріччя стався якісний вибух у методах роботи лабораторій. Сьогодні для визначення можливості подальшої експлуатації обладнання, яке відпрацювало встановлені терміни, або після ремонту його елементів та вузлів, машини та механізми не потрібно зупиняти та руйнувати. Для цього лабораторія має сучасні прилади неруйнівного контролю, які дозволяють робити перевірку досліджуваного об’єкту без руйнування.

Україна за десятиріччя налагодила випуск власних сертифікованих приладів неруйнівного контролю, що не поступаються якістю зарубіжним аналогам. Наша лабораторія озброєна саме такими вітчизняними приладами.

Від покоління до покоління діагностичне устаткування удосконалюється. Наприклад, ультразвуковий дефектоскоп колись важив 24 кг, його треба було везти на місце експертизи автомобілем. Сьогодні наші високоякісні дефектоскопи для загальних досліджень важать 2,5 кг, їх можна принести в руках; а для робіт вузького спрямування маємо кишенькові прилади вагою 600г.

– Які основні об’єкти досліджує ваша лабораторія?

– Лабораторія перевіряє вантажопідіймальні машини, механізми – самохідні, автомобільні, залізничні, баштові, мостові крани, автовишки, автогідропідйомники, ліфти, – нормативний термін експлуатації яких близький до завершення. Якщо подальше користування ними є небезпечним, вони підлягають списанню. Проте, це дуже дорогі машини і механізми, тому, зрозуміло, кожен власник зацікавлений в тому, щоб подовжити термін їх експлуатації. Адже різні вузли механізмів зношуються по-різному, деякі можна відремонтувати або замінити – це буде значно дешевше, ніж повністю оновити вантажопідіймальний парк. Тому дбайливий господар звертається до Експертно-технічного центру Держнаглядохоронпраці за експертно-діагностичною допомогою.

Після виконання контрольно-діагностичних робіт працівники нашої лабораторії складають експертний висновок і визначають можливість і термін подальшої експлуатації цієї техніки. Зазначається, які роботи необхідно виконати для подовження цього терміну на 2-4 роки.

Це стосується і водогрійних та парових котлів, посудин, що працюють під тиском. В основному, це відповідальне обладнання, яке працює на абсолютно різних виробництвах. Ми проводимо всі необхідні перевірки і, якщо можливо, подовжуємо термін експлуатації.

– Скільки часу витрачається на експертизу?

Експертиза різних об’єктів потребує неоднакових витрат часу. Наприклад, для обстеження вантажопідіймальних кранів – таких, як мостові крани в цехах, – вистачить двох робочих днів. Наступний аналіз даних відбувається в межах ще двох-трьох днів.

– Тобто, обладнання простоює два робочих дні?

– Так, в той час, коли ми проводимо обстеження, агрегати зупинені. Якщо дефектів не виявлено, вони можуть працювати далі. А ми обробляємо результати і надаємо експертні висновки щодо відповідності даного об’єкту нормативним вимогам безпеки та охорони праці, складаємо технічний звіт з описом проведеної роботи, виявлених дефектів та надаємо рекомендації для їх усунення.

Спеціалісти лабораторії технічної діагностики і неруйнівного контролю, як і всі фахівці РЕТЦ, атестовані на право виконання експертизи, періодично проходять курси підвищення кваліфікації. Наша лабораторіяі ТД і НК має сертифікат Комітету Держнаглядохоронпраці, що дає можливість працювати на підприємствах всієї України.

* * *

Існують проблеми, які вирішувати повинні тільки спеціалісти!

Для вирішення проблем кваліфікованої технічної експертизи, атестації робочих місць, електробезпеки та інших аспектів охорони праці, звертайтесь за адресою: Рівненський експертно-технічний центр, Держнаглядохоронпраці України, м.Рівне, вул. Лермонтова, 7. Тел./факс: (0362) 26-58-90, 26-64-89, 26-25-37

Тут проводять навчання, атестацію керівників та посадових осіб з питань охорони праці, а також первинне і періодичне навчання та атестацію посадових осіб, які працюють на виробництві з підвищеною небезпекою.


Спілкувався Олег МУЗИКА
Схожі новини
Сайт безкоштовних оголошень Сайт безкоштовних оголошень Пакети з логотипом

Соц. мережі
Вгору